شبکه های اجتماعی

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان افزایش مراجعه کنندگان به مراکز درمانی گفت: بیشتر مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی، کودکان هستند.

پژمان عقدک افزود: حدود ۴۰ درصد از بیماری‌های دستگاه تنفسی فوقانی در استان مربوط به آنفلوآنزا، پنج درصد کووید-۱۹ و بقیه آنها ویروس‌های سرماخوردگی است.

وی با اشاره به افزایش موارد سرپایی و بستری بیماری‌های تنفسی ویروسی در اصفهان گفت: موج جدید بیماری‌های تنفسی در زمان حاضر شدت یافته است و احتمال دارد تا پایان سال ادامه داشته باشد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: بیمارستان‌های استان آمادگی لازم برای پذیرش بیماران سرپایی و بستری را دارند.

عقدک با بیان اینکه آنفلوآنزا دارای علائمی مانند تب طولانی، تب و لرز زیاد، تب ناگهانی، بدن درد، سرد درد، کمر درد و سُرفه‌های ماندگار است، گفت: اگر فردی دارای بیماری زمینه‌ای مانند دیابت یا تنفسی مانند آسم و برونشیت مُزمن باشد، ماندگاری سُرفه‌ها در او بیشتر است.

وی با اشاره به اینکه بیماری‌های ویروسی بصورت فرد به فرد منتقل می‌شود، هشدار داد: رفت و آمد زیاد، حضور در فضا‌های جمعی و رعایت نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی، احتمال انتقال این ویروس‌ها را افزایش می‌دهد.

عقدک ادامه داد: ترس مردم از کرونا ریخته و تصور می‌کنند که فقط بیماری کووید-۱۹ مهم است در حالی که آنفلوآنزا نیز بیماری مهمی به‌شمار می‌آید که باید خود را در برابر آن محافظت کنیم.

وی با بیان اینکه تب طولانی‌مدت در آنفلوآنزا ممکن است پنج تا هفت روز طول بکشد، گفت: لازم است این تب طولانی با دارو کنترل شود، اما اگر بیمار دچار عفونت میکروبی نیز شود، ممکن است زمان تب طولانی‌تر شود که در این صورت باید بطور مرتب تحت نظارت پزشک بود.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به مردم توصیه کرد که اگر دارای علائم سرماخوردگی هستند در خانه بمانند، مایعات، میوه، سبزی و غذا‌های تقویتی مصرف کنند و اگر ناچار به خروج از منزل هستند ماسک بزنند و فاصله ۲ متری با دیگران را رعایت کنند.

عقدک از خانواده‌ها بطور اکید درخواست کرد که فرزندان خود را در صورت داشتن علائم سرماخوردگی به مدرسه نفرستند.

وی در باره میزان مرگ و میر ناشی از آنفلوآنزا نیز گفت: این بیماری هر سال مرگ و میر دارد، اما گزارشی از اوج گرفتن آن در سالجاری در اصفهان نداشتیم.

توسط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *